položky
  0.00 s DPH
 • Zobraziť

Výroba vonných a chuťových látok v Slovenskej a Českej republike

SYNTETICKÉ VONNÉ A CHUŤOVÉ LÁTKY PARFUMOV
Obsah
 1. Úvod
 2. Charakteristika látok vonných a chuťových
 3. Výroba vonných a chuťových látok v Českej republike
 4. Spolupráca Ústavu organickej technológie VŠCHT Praha s priemyslom vonných a chuťových látok

 5. 3. Výroba vonných a chuťových látok v Českej a Slovenskej republike

  Počiatky priemyselnej výroby vonných a chuťových látok v našich krajinách možno hľadať na konci minulého storočia, teda pred viac ako sto rokmi. Odohrávala sa spočiatku v rade drobných firiem a prevádzok, z ktorých možno menovať napr firmy Oehme-Baier, Odol, Bratia Janouškovej, Strnad, stoličky, Pavlata, Kluge-Poritzsch, Steyer-Friedlender, Horowitz-Witrovský a ďalšie. V máji roku 1898 založila nemecká firma Schimmel & Co. v Podmokly (dnešná štvrť Děčína) svoj pobočnom závode na výrobu éterických olejov a chuťových látok.

  Hlavnou náplňou
  tohto špecializovaného závodu bola výroba esencií, aróma, farieb a sirupov pre likéry, liehoviny, cukrovinky, limonády a ovocné šťavy. Postupne firma zaviedla výrobu jednotlivých chuťových a vonných látok pre voňavkársky, kozmetický a farmaceutický priemysel a stala sa v tridsiatych rokoch dominujúcim dodávateľom týchto produktov pre príslušné odvetvia priemyslu v Československu. Po znárodnení v roku 1946 boli do závodu premiestnené výroby z menších prevádzok na severe Čiech, súčasne boli tiež znárodnené firmy v Prahe a Brne, kde bol založený národný podnik Aroma, združujúca tieto znárodnené firmy. Preteky sa postupne špecializujú a riaditeľstvo Aróma po odštiepenie závodu v Brne v roku 1951 (Fruta), prechádza do Prahy, kde pôsobí dodnes. Výroba chuťových látok sa koncentruje predovšetkým v závode Vysočany (dnešný Aroco s.r.o.) a závod Děčín sa špecializuje predovšetkým na výrobu vonných látok a parfémových kompozícií. Tu bola vypracovaná a postupne realizovaná výroba viac než tridsiatich látok, z ktorých najvýznamnejšie bola výroba benzyl-acetátu, ktorý bol výhodným vývozným artiklom.
  Závod v Děčíne (jeden zo závodov dnešnej as Aroma) vyrába vonné látky, kompozície pre mydla, detergenty a zubné pasty, kompozície pre všetku parfumáciu kozmetických prípravkov a prípravkov bytovej chémie. Zároveň závod predáva 30 druhov silíc, gáfor a mentol.
  Druhým závodom as Aróma je závod v Židovicích u Roudnice, majúci výborné predispozície pre ďalší rozvoj syntetické chémie. Základ tohto rozvoja bol položený výstavbou univerzálny výrobné jednotky, vybavené miešanými reaktory, vysokotlakovými hydrodesulfurizáciou autoklávy, odstredivkou a tlakovým filtrom a rektifikačnými kolónami s účinnosťou 15 TP, umožňujúcimi pracovať za vysokého vákua. K jednotke patrí aj vodíková stanice, ktorej kapacita bola v minulom roku významne rozšírená a stanice kvapalného dusíka. Vybudovanie tejto jednotky v polovici minulého desaťročia, na ktorom sa významne podieľali aj pracovníci Ústavu organickej technológie VŠCHT v Prahe, tak dalo kvalitatívne iný rozmer doterajšej výrobe v závodoch Aroma resp. Astrid, s ktorým bola Aroma v období rokov 1979 až do roku 1991 zlúčená. K tradičnej extrakciu korenie, výrobe rumového éteru a konzervačného prostriedku sorbanu draselného pribudol moderný a náročný výrobný proces na špičkovej technickej úrovni. V doterajšom priebehu existencie výrobnej jednotky sa viackrát menil sortiment tu vyrábaných látok, tieto látky ale vždy predstavovali najatraktívnejšie a najlukratívnejšie produkty syntetickej chémie v Aroma.
  Potom, čo sa spoločnosť Aroco stala väčšinovým vlastníkom as Aroma (1996), bola vytvorená výrobná skupina av rámci nej sa určitým spôsobom združovala výroba. Závod Aroco vo Vysočanoch je orientovaný predovšetkým na sladké arómy, esencie, tukové a ovocné pasty, sirupy, báza do nealkoholických nápojov a potravinárske farby, zatiaľ čo závod Aroma Židovice vyrába hlavne slaná arómy, práškové arómy, citropastu a nálevy, vedľa syntetických vonných látok. Pokiaľ ide o syntetickú výrobu v Aroco, je s výnimkou kampaňovité výroby citronellyl-seneciátu, amyl-acetátu, triethyl-citrátu, oktaacetylsacharosy a etyl-butyrátu (maslového éteru) orientovaná na v podstate laboratórne výrobu niektorých zložiek zabezpečovanými vlastnými laboratóriami alebo zmluvné spoluprácou s UOT.
  Vývoj sa v oblasti látok vonných a chuťových uberá dvoma smermi. Ide predovšetkým o modernizáciu technológií dnes už klasických látok pre parfumové kompozície a chuťové komplexy. Samozrejmou snahou výskumných pracovísk je ale odhaľovať senzorické účinky ďalších látok, u ktorých neboli doteraz popísané napríklad preto, že boli znehodnotené minoritnými prímesami nečistôt, alebo preto, že si ich jednoducho nikto nevšimol, rovnako ako bádať v oblasti látok dosiaľ neznámych.
  Ak sa niečo také podarí, je prioritným záujmom uplatnenie danej látky vo výrobku, takže k jej "odhalenie" dochádza až so značným oneskorením. Z výroby vonných a chuťových látok sa stalo významné priemyselné odvetvie, v ktorom hrá rozhodujúcu úlohu niekoľko nadnárodných spoločností, ale aj malé firmy, ktoré majú mnohoročnú tradíciu, môžu nájsť svoje miesto na slnku, dokážu chcete uplatniť svoje špecifické výhody.

KATEGÓRIE

Mohlo by vás zaujímať
Máte nápad alebo pripomienku? Napíšte nám.

Platobná metóda
Akčná ponuka
Najpredávanejší

FastCentrik® - Prenájom e-shopov
Prevádzkovateľ: Parfémy a Kozmetika, s.r.o.
© 2010 všetky práva vyhradené
 

JavaScript musí být povolen