položky
  0.00 s DPH
  • Zobraziť

Parfémy a spol.

Asi viete, že PARFÉMY je bežné označenie pre komplex esenciálnych olejov a ďalšie množstvo aromatických látok.

Prvotnou podstatou parfumu je preniknúť pod našu kožu a pritom aj vytvárať špecifickú príjemnú vôňu. Jeho použitím možno u ľudí vyvolať rôzne pocity túžby, či podčiarknuť ich charakter. Parfuméria ako umenie vyrábať a miešať vône do parfémov sa začína niekde v starovekej Mezopotámii a Egypte a ďalej bola rozvíjaná Rimanmi a Peržanmi. Taktiež parfuméria existovala aj v Indii, hlavne boli založené na kadidle a vonných tyčinkách. Tu sa niekde zachovala aj prvá písomná zmienka o destilácii vonných esencií z kvetov. Poznanie Parfumérie prichádza do Európy v 14. storočí, pod vplyvom rozširovania Islamu. Ako prví to boli Maďari, ktorí predstavili prvý moderný parfum. Bol vyrobený z vonných olejov, namiešaný na alkoholovej báze. Prvý moderný parfém bol vyrobený v roku 1370 n.l., na príkaz Kráľovnej Alžbety. Slovo parfum /parfémy/ je staré štyri tisícročia a pochádza z latinského per fumum, čo znamená prostredníctvom dymu. Dymom sa vznášali k bohom vône zo zapálených voňavých olejových zmesí a ľudia verili, že vďaka voňavým obetám im božstvá ostanú naklonené. Parfémy sa rozdeľujú podľa percentuálneho zastúpenia parfumovej kompozície (jednoducho povedané podľa intenzity vône). Zvyšok zmesi zastupuje koncentrovaný alkohol.

Parfum je vôbec najintenzívnejšou vôňou, ktorá je na trhu k dispozícii. Podiel vonných látok je min. 20%

EDP čiže Eau de Parfum , alebo tiež parfémová voda. Podiel vonných látok je 11% - 21%.

EDT čiže Eau de toillete, alebo tiež toaletná voda. Podiel vonných látok je 8% – 13%

EDC čiže Eau de cologne, alebo tiež kolínska voda. Podiel vonných látok je 3% – 7%

Parfum sa skladá z 3 častí, podľa toho, akú vôňu cítite krátko po aplikácii:

Hlava (vysoké tóny): je to prvé, čo po aplikácii ucítite. Práve hlava parfému vyvára váš prvý dojem a práve preto je na ňu kladený veľký dôraz. Intenzívnou vôňou vás očarí okolo 15 minút.

Srdce (stredná tóny): začínajú naplno vynikať po odoznení hlavy. Voní okolo 2-3 hodín.

Základ (nízke tóny), sú tie látky parfému, ktoré sa uvoľňujú veľmi pozvoľna. Doba uvoľňovania býva niekoľko hodín (3 - 4), avšak nie sú výnimkou parfémy pôsobiace desiatky hodín.

Kvalitné parfémy sa zostavujú tak, aby vo všetkých fázach rozvíjania vône bol zaistený stály harmonický priebeh.

Parfémy sa podľa vône rozdeľujú do niekoľkých základných skupín, ktoré sa medzi sebou môžu kombinovať.

Kvetinové parfémy - typickými predstaviteľmi sú jasmín, ruže, konvalinky, ylang-ylang, tuberóza, kosatec, fialka.

Orientálne parfémy - obvykle ťažšie, zmyselné, teplé kompozície, v ktorých prevládajú zložky ambry, vanilky kadidla, santalového dreva, korenia. Často sa označujú ako ambrové.

Cyprusové parfémy - skupina bola pomenovaná podľa vône Chypre začky Coty. Základnými zložkami cyprusových vôní je dubový mach, bergamot a labdanum, obvykle aj pačuli.

Citrusové parfémy - svieže, šťavnaté vône s výraznou citrusovou zložkou: pomaranč, bergamot, citrón, limetka. Patria sem aj dámske aj pánske vône a práve pre ich možnú kombináciu bývajú citrusové parfémy označované ako unisex - vhodné pre obe pohlavia.

Drevité parfémy - sú parfémy, v ktorých hrajú prím drevité tóny - santalové drevo, cédrové, ružové drevo, vetiver. Drevité tóny sú typické pre dámske aj pánske vône kombinujú sa zvyčajne s orientálnymi zložkami, korením, kvetinami citrusov.

Kožené parfémy - špeciálna kategória zahŕňajúce vône, v ktorých sú obsiahnuté zložky imitujúce vôňu kože. Patria sem pánske vône (často s tónmi kadidla, tabaku, driev) i dámske (kombinácia s kvetinových alebo cyprusových tónov).

Fougere - takmer bez výnimky pánska skupina. Typickými zložkami sú levandula a kumarín.

Vône sa najintenzívnejšie rozvíjajú na bodoch, kde sa dá nahmatať pulz. Najteplejšie a najväčšmi prekrvené sú – vnútorná strana zápästia, kolien a členkov, lakťová jamka, ušný lalôčik, hrdlová jamka, oblasť kľúčnych kostí. Ideálne je parfum použiť hneď po osprchovaní, veľmi efektné je nastriekať si ho na čerstvo umyté vlasy. Alkohol sa z nich po chvíli odparí a na vlasoch ostanú iba vonné oleje, takže sa nevysušia. Vône sa dobre držia na vlne, hodvábe a iných prírodných materiáloch, ale nezabúdajte, že aplikovať vôňu treba zo vzdialenosti 20-30 cm.


KATEGÓRIE

Mohlo by vás zaujímať
Máte nápad alebo pripomienku? Napíšte nám.

Platobná metóda
Akčná ponuka
Najpredávanejší

FastCentrik® - Prenájom e-shopov
Prevádzkovateľ: Parfémy a Kozmetika, s.r.o.
© 2010 všetky práva vyhradené
 

JavaScript musí být povolen